Kawa wypłukuje magnez – fakt czy mit?

Kawa wypłukuje magnez – fakt czy mit?

Zapewne nie raz pijąc swoją poranną kawę, która pobudzi nas do działania lub korzystając z przerwy kawowej w pracy, słyszeliście teorię iż kawa wypłukuje magnez z naszego organizmu. Jak sądzicie, jest to tylko niepoparta teoria czy może twardy fakt?

Wielu z nas od razu po przebudzeniu się, jedyne o czym myśli to włączyć ekspres do kawy. Statystyczny europejczyk, wypija około 160 litrów kawy rocznie co daje nam około 4 filiżanek dziennie. Czy to dużo? To zależy – jakie kawy pija oraz jaka jest zawartość kofeiny w danym produkcie.

Czy kawa wypłukuje magnez?

Faktem jest, że kofeina zawarta w kawie ma działanie diuretyczne i zwiększając wydalanie moczu, nasila także utratę pierwiastków takich jak wapń czy magnez.

Zaobserwowano jednak, że działanie to jest wyraźnie zauważalne dopiero przy relatywnie wysokich dawkach kofeiny, przekraczających 500mg (dawka zawarta w 4 – 6 kawach), a co więcej zauważono także, iż organizm kompensuje sobie straty i zaczyna „oszczędzać” utracone pierwiastki.

W praktyce potrzeba regularnego, w zasadzie ciągłego spożywania wysokich dawek kofeiny by anty-magnezowe właściwości kawy były zauważalne. W przypadku osób zachowujących umiar w spożyciu, ryzyko niedoborów nie jest podwyższone.

Podstawy Dietetyki

Interesujesz się dietetyką ale nie wiesz skąd czerpać rzetelne informacje na jej temat? Przerażają Cię zawiłe opisy i skomplikowana terminologia używana niekiedy nawet w popularnych artykułach?
Prowadzący: Tadeusz Sowiński
Poznań 23.02.2020

Wnioski?

Warto dbać o ilość spożywanych kaw, a dokładnie kofeiny w ciągu dnia. Zawsze powtarzamy iż trzeba zachować zdrowy rozsądek we wszystkim co robimy. Każda skrajność będzie niosła ze sobą niekoniecznie pożądane przez nas efekty.

My właśnie kończymy w biurze swoją drugą kawę, a zarazem ostatnią dziś. Chyba nie potrzebujemy zbyt dużej suplementacji magnezem?

Jeśli chcesz dowiedzieć więcej na tematu magnezu – sprawdź nasz artykuł – Magnez w teorii oraz praktyce.