Modafinil

Modafinil

 • 

Pamiętacie może film Jestem Bogiem, gdzie Boska pigułka z przeciętniaka robiła super inteligentną maszynę, która bez wysiłku zarabia miliony?

Autor scenariusza filmu, wymyślając pigułkę o nazwie NZT-48 opierał się na informacjach o rozchwytywanym Modafinilu lub też Provigilu. Chociaż film ubarwił bardzo działanie leku, czerapnie korzyści z nootropików jest bardzo realne. Istnieją także alternatywy takie jak Adrafinil, który jest chemicznym prekursorem Modafinilu (jednak jest to dalej półprodukt).

Co to jest Modafinil?

Jest to organiczny związek chemiczny, lek o działaniu stymulującym, używany w leczeniu narkolepsji, zmniejszenia senności wywołanej pracą zmianową lub bezdechem sennym oraz jako środek pobudzający. Opatentowany został w 1979 przez francuza Louisa Lafona, a wprowadzony na rynek pod koniec XX wieku. Z czasem zyskał popularność, jako środek niwelujący senność i wspomagający procesy poznawcze. Oprócz farmaceutycznego zastosowania lek ten, potrafi również wprowadzić osobę w stan niesamowitego skupienia przez wiele godzin.

Mechanizm działania

Wyobraź sobie, że bierzesz jedną tabletkę i w krótkim czasie twoje możliwości uczenia się, koncentracji, funkcji poznawczych, drastyczne się zwiększają Mało tego lek zmniejsza lenistwo oraz pozwala ukończyć większość zaplanowanych zadań w ciągu dnia.

Mechanizm działania modafinilu nie jest do końca poznany, jedno jest pewne, że nie działa tak jak amfetamina, dzięki czemu nie uzależnia, przez obecność centrum stereogenicznego na atomie siarki (co jest dość rzadkie, zwykle centra stereogeniczne umiejscowione są na atomie węgla) występuje w postaci mieszaniny dwóch enancjomerów, których farmakokinetyka jest inna.

Uważa się, że Modafinil podnosi poziom CNS histaminy w mózgu, hamuje neuurony GABA-ergiczne, stymuluje centralny układ nerwowy. W przeciwieństwie do amfetaminy, 100 mg Modafinil-u nie wydaje się być uzależniający. Zróżnicowany mechanizm oraz topografizm działania wskazują, że modafinil wpływa raczej na podwzgórzowy układ regulujący sen i czuwanie, niż stymuluje obszary całego mózgu tak jak inne stymulanty.

Badania

  1. Badania na myszach wykazały, że modafinil powoduje zwiększenie motywacji podczas wykonywania zadań. Jego podanie zmniejsza też czas odpowiedzi oraz szybkość wykonywania zadania. Dzięki temu może mieć nie tylko potencjalny wpływ na polepszenie uzyskiwanych wyników, ale być też pomocny u pacjentów chorych na schizofrenię, u których występuje apatia.
  2. Przeprowadzono również badanie mające na celu porównanie działania dekstroamfetaminy (w dawce 20 mg), kofeiny (600 mg) i modafinilu (400 mg) na zdrowych ochotnikach. Osoby pozbawione snu przez 64 godziny wykonywały proste zadania – zmierzono szybkość ich wykonania oraz ilość popełnionych błędów. Pacjenci, którzy przyjęli modafinil w dawce 200 mg mieli płynniejszą wymowę, potrafili lepiej wypowiadać swoje myśli oraz popełnili mniej błędów niż grupa kontrolna.

Polub nas na facebooku