Czy kawa wypłukuje magnez i wapń?

Czy kawa wypłukuje magnez i wapń?

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że kawa wypłukuje magnez i wapń z naszego organizmu. Dowiedz się czy rzeczywiście jest się czego obawiać.

Wokół spożycia kawy krąży wiele rozmaitych twierdzeń – niekiedy ciekawych i prawdziwych, czasem kuriozalnych, czy fałszywych, lecz dość często – wyłącznie półprawdziwych i tym samym prowadzących do poczucia niepotrzebnego niepokoju lub konsternacji. Do jednego z tych ostatnich należy powszechne przeświadczenie kryjące się już pod mocno ukorzenionym hasłem kawa wypłukuje magnez i wapń. Dlaczego jednak do przytoczonego przekonania należy podchodzić z nutą dystansu?

Czy kawa wypłukuje magnez?

Faktem jest, że kofeina zawarta w kawie ma działanie diuretyczne i zwiększając wydalanie moczu, nasila także utratę pierwiastków takich jak magnez czy wapń. To jednak niekoniecznie powód do obaw.

Jeden kubek kawy zawiera średnio 7 mg magnezu, a jedna filiżanka espresso już nawet 24 mg. Nie są to spektakularne ilości, lecz gdy weźmiemy pod uwagę wartości potencjalnie wypłukiwane z organizmu wraz z moczem – punkt widzenia ulega pewnej aktualizacji. Wartości, o jakie zwiększa się wydalanie magnezu w ujęciu całodobowym są bowiem pomijalnie małe, rzędu kilku miligramów. Z tej perspektywy jest więc prawdopodobne, że stosunek wychodzi paradoksalnie na korzyść.

Czy kawa wypłukuje magnez? Według niektórych danych spożycie kawy powodowało minimalny wzrost magnezu w surowicy, a w wielu środowiskach kawa stanowi nawet jedno z istotniejszych źródeł magnezu w diecie. Tego typu dane tylko potwierdzają, że nie ma się czego obawiać.

Kawa a wypłukiwanie magnezu

Czy kawa wypłukuje wapń?

W pewnym zakresie podobnie. Wartości wypłukiwane są skrajnie małe – na tyle małe, że można w pełni zneutralizować je zaledwie 1-2 łyżkami mleka. Czyni tak – nawet nieświadomie – spora liczba osób, dlatego panika związana z utratą składników mineralnych w konsekwencji spożycia kawy jest zwyczajnie nieuzasadniona.

Czyli można pić kawę bez obaw o niedobory magnezu i wapnia? Co wypłukuje kawa?

Z dala od posiłku, raczej tak. W trakcie konsumpcji – już nie do końca. Potencjalnie problematycznym składnikiem mineralnym może być tu bowiem nie magnez, czy wapń, lecz żelazo. Substancje zawarte w kawie (a konkretniej polifenole) wykazują właściwości zmniejszające wchłanialność wspomnianego pierwiastka.

O ile u mężczyzn, którzy z reguły dostarczają go wystarczająco, a niekiedy nawet zbyt dużo, może nie być to szczególnie problematyczne, tak u kobiet (szczególnie trenujących weganek) lub ogólnie osób narażonych na niedobór tego pierwiastka, może to być realnie niekorzystne. Kawa może hamować jego wchłanianie nawet do 73% – to dużo. Warto więc sięgać po małą czarną dopiero pewien czas po posiłku.

Szkolenie Podstawy Dietetyki

Interesujesz się dietetyką ale nie wiesz skąd czerpać rzetelne informacje na jej temat? Przerażają Cię zawiłe opisy i skomplikowana terminologia używana niekiedy nawet w popularnych artykułach?
Prowadzący: Tadeusz Sowiński

Bibliografia

  1. Jarosz M. Normy żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa, 2017.
  2. Kynast-Gales SA, Massey LK. Effect of caffeine on circadian excretion of urinary calcium and magnesium, J Am Coll Nutr., 1994 Oct;13(5):467-72.
  3. Saito M. i in. Coffee Consumption and Cystatin-C-Based Estimated Glomerular Filtration Rates in Healthy Young Adults: Results of a Clinical Trial, Journal of Nutrition and Metabolism, 2011;146865
  4. Earl S, Ford, Ali H. Mokdad, Dietary Magnesium Intake in a National Sample of U.S. Adults, Journal of Nutrition, 2003 Sep;133(9):2879-82.
  5. Bae YJ, Choi MK. Magnesium intake and its relevance with antioxidant capacity in Korean adults, Biological Trace Element Research, 2011 Oct;143(1):213-25.
  6. Massey LK, Whiting SJ. Caffeine, urinary calcium, calcium metabolism and bone, Journal of Nutrition, 1993 Sep;123(9):1611-4.
  7. Heaney RP. Effects of caffeine on bone and the calcium economy, Food and Chemical Toxicology, 2002 Sep;40(9):1263-70.
Ta strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji