Czy kawa wypłukuje magnez i wapń?

Czy kawa wypłukuje magnez i wapń?

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że kawa wypłukuje magnez i wapń z naszego organizmu. Dowiedz się czy rzeczywiście jest się czego obawiać.

Wokół spożycia kawy krąży wiele rozmaitych twierdzeń – niekiedy ciekawych i prawdziwych, czasem kuriozalnych, czy fałszywych, lecz dość często – wyłącznie półprawdziwych i tym samym prowadzących do poczucia niepotrzebnego niepokoju lub konsternacji. Do jednego z tych ostatnich należy powszechne przeświadczenie kryjące się już pod mocno ukorzenionym hasłem kawa wypłukuje magnez i wapń. Dlaczego jednak do przytoczonego przekonania należy podchodzić z nutą dystansu?

Czy kawa wypłukuje magnez?

Faktem jest, że kofeina zawarta w kawie ma działanie diuretyczne i zwiększając wydalanie moczu, nasila także utratę pierwiastków takich jak magnez czy wapń. To jednak niekoniecznie powód do obaw.

Jeden kubek kawy zawiera średnio 7 mg magnezu, a jedna filiżanka espresso już nawet 24 mg. Nie są to spektakularne ilości, lecz gdy weźmiemy pod uwagę wartości potencjalnie wypłukiwane z organizmu wraz z moczem – punkt widzenia ulega pewnej aktualizacji. Wartości, o jakie zwiększa się wydalanie magnezu w ujęciu całodobowym są bowiem pomijalnie małe, rzędu kilku miligramów. Z tej perspektywy jest więc prawdopodobne, że stosunek wychodzi paradoksalnie na korzyść.

Czy kawa wypłukuje magnez? Według niektórych danych spożycie kawy powodowało minimalny wzrost magnezu w surowicy, a w wielu środowiskach kawa stanowi nawet jedno z istotniejszych źródeł magnezu w diecie. Tego typu dane tylko potwierdzają, że nie ma się czego obawiać.

Kawa a wypłukiwanie magnezu

Czy kawa wypłukuje wapń?

W pewnym zakresie podobnie. Wartości wypłukiwane są skrajnie małe – na tyle małe, że można w pełni zneutralizować je zaledwie 1-2 łyżkami mleka. Czyni tak – nawet nieświadomie – spora liczba osób, dlatego panika związana z utratą składników mineralnych w konsekwencji spożycia kawy jest zwyczajnie nieuzasadniona.

Czyli można pić kawę bez obaw o niedobory magnezu i wapnia? Co wypłukuje kawa?

Z dala od posiłku, raczej tak. W trakcie konsumpcji – już nie do końca. Potencjalnie problematycznym składnikiem mineralnym może być tu bowiem nie magnez, czy wapń, lecz żelazo. Substancje zawarte w kawie (a konkretniej polifenole) wykazują właściwości zmniejszające wchłanialność wspomnianego pierwiastka.

O ile u mężczyzn, którzy z reguły dostarczają go wystarczająco, a niekiedy nawet zbyt dużo, może nie być to szczególnie problematyczne, tak u kobiet (szczególnie trenujących weganek) lub ogólnie osób narażonych na niedobór tego pierwiastka, może to być realnie niekorzystne. Kawa może hamować jego wchłanianie nawet do 73% – to dużo. Warto więc sięgać po małą czarną dopiero pewien czas po posiłku.

Bibliografia

  1. Jarosz M. Normy żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa, 2017.
  2. Kynast-Gales SA, Massey LK. Effect of caffeine on circadian excretion of urinary calcium and magnesium, J Am Coll Nutr., 1994 Oct;13(5):467-72.
  3. Saito M. i in. Coffee Consumption and Cystatin-C-Based Estimated Glomerular Filtration Rates in Healthy Young Adults: Results of a Clinical Trial, Journal of Nutrition and Metabolism, 2011;146865
  4. Earl S, Ford, Ali H. Mokdad, Dietary Magnesium Intake in a National Sample of U.S. Adults, Journal of Nutrition, 2003 Sep;133(9):2879-82.
  5. Bae YJ, Choi MK. Magnesium intake and its relevance with antioxidant capacity in Korean adults, Biological Trace Element Research, 2011 Oct;143(1):213-25.
  6. Massey LK, Whiting SJ. Caffeine, urinary calcium, calcium metabolism and bone, Journal of Nutrition, 1993 Sep;123(9):1611-4.
  7. Heaney RP. Effects of caffeine on bone and the calcium economy, Food and Chemical Toxicology, 2002 Sep;40(9):1263-70.