Nowość: 8-tygodniowy kurs specjalistyczny

sprawdź

Trener przygotowania motorycznego – kim jest i jakie ma zadania?

Trener przygotowania motorycznego – kim jest i jakie ma zadania?

Trener przygotowania motorycznego to specyficzny odłam dziedziny trenerskiej, którego funkcja poniekąd znajduje swoje odzwierciedlenie w samej nazwie. Choć nazwy opisują zwykle pewnego rodzaju zbiór przybliżeń, to jedną z funkcji trenera przygotowania motorycznego jest praca nad kształtowaniem zdolności motorycznych.

Czym są zdolności motoryczne?

Zdolności motoryczne to swego rodzaju teoretyczny konstrukt opisujący przejawy ruchowe o różnej charakterystyce, które możemy podzielić na kondycyjne oraz koordynacyjne.

Kondycyjne zdolności motoryczne:

  • Siła,
  • Wytrzymałość,
  • Szybkość,
  • Gibkość.

Koordynacyjne zdolności motoryczne:

  • Zdolność uczenia się ruchów,
  • Zdolność adaptacji motorycznej,
  • Zdolność integrowania ruchów.

Powyższe zdolności, a co więcej umiejętność ich kształtowania wynika z wiedzy na co najmniej podstawowym poziome w odniesieniu do fizjologii wysiłkowej i biochemii, anatomii układu ruchu i układu nerwowego oraz biomechaniki.

Wiedza ta ostatecznie zamyka się w umiejętnym programowaniu treningowym i umiejętności realizacji treningu z klientem – tym na poziomie podstawowym jak i zaawansowanym sportowcem.

Co powinien potrafić trener przygotowania motorycznego?

Poszczególne zdolności motoryczne oraz ich kształtowanie w praktyce musi, a przynajmniej powinno odzwierciedlać się poprzez większy potencjał sportowy, rozumiany wieloaspektowo.

Trener przygotowania motorycznego w swojej pracy będzie miał na celu pomoc w – bieganiu szybciej, skakaniu wyżej, poprawie zwinności, dźwiganiu większych ciężarów i generowaniu większej mocy mięśniowej oraz byciu bardziej wydolnym.

Wszystko w akompaniamencie mniejszego ryzyka kontuzjogenności. To naprawdę spory wachlarz umiejętności do opanowania.

Zestaw umiejętności trenera przygotowania motorycznego:

  • Potrafi ocenić potencjał sprawnościowy poprzez analizę parametrów siły i mocy
    mięśniowej w różnych przejawach (siły maksymalnej, dynamicznej, powtarzanej)
  • Potrafi ocenić wydolność, zarówno tlenową jak i beztlenową,
  • Skutecznie analizuje słabe cechy odnoszące się do cech fizycznych oraz
    gibkościowych,
  • Posiada wiedzę z programowania i periodyzacji treningu w kontekście kształtowania
    poszczególnych cech fizycznych,
  •  Skutecznie uczy ruchu i koryguje technikę wykonywania ćwiczeń na treningach
    indywidualnych,
  • Posiada podstawową wiedzę z prewencji i treningu rehabilitacyjnego,
  • Ma świadomość potrzeby pracy w interdyscyplinarnym zespole w specyficznych
    przypadkach, wykorzystując wskazówki terapeutów ruchów, fizjoterapeutów czy
    ortopedów,
  • Potrafi motywować do osiągania celów treningowych.

 

Trener przygotowania motorycznego, fizycznego czy trener osobisty?

Nomenklatura bywa nieintuicyjna w kwestii nazewnictwa poszczególnego kunsztutrenerskiego. Czy trener osobisty może być trenerem przygotowania motorycznego? Czy trener przygotowania fizycznego to synonim?

Ze względu na brak jakiegokolwiek usankcjonowania pracy trenerskiej, nazwy te mogą być stosowane zamiennie w zależności od indywidualnego upodobania. Trener osobisty może posiadać zaplecze kwalifikujące go do pracy trenera przygotowania motorycznego, zaś każdy trener motoryczny może nazywać się specjalistą od przygotowania fizycznego.

Ostatecznie to efekty pracy będą miały największe znaczenie.

Jak zostać trenerem przygotowania motorycznego?

Jeśli myślisz o profesji trenera przygotowania motorycznego i dążysz do osiągnięcia mistrzostwa w tej dziedzinie, Centrum Szkoleń Sportowych oferuje program szkoleniowy, który wysoko podniósł poprzeczkę.

Nasze kursy skupiają się na głębokiej wiedzy teoretycznej i zaawansowanej praktyce w obszarach anatomii, fizjologii, biomechaniki oraz nowoczesnych metodologiach treningowych. Dzięki wykwalifikowanej kadrze specjalistów, którzy pracują w reprezentacji Polski oraz czołowych klubach sportowych masz możliwość zdobycia praktycznego fachu od osób doświadczeniem.

Nasze kursy są zaprojektowane tak, aby zapewnić nie tylko wiedzę, ale także umiejętności niezbędne do osiągnięcia sukcesu w roli trenera przygotowania motorycznego. Zajęcia prowadzone są przy użyciu najnowocześniejszych technologii i metod dydaktycznych, co gwarantuje, że absolwenci będą w pełni przygotowani do spełnienia wysokich wymagań tego kierunku.

Interesujesz się przygotowaniem motorycznym? Te kursy mogą Cię zainteresować.