Jak uniknąć wypalenia zawodowego, jako trener personalny?

Jak uniknąć wypalenia zawodowego, jako trener personalny?

Wypalenie zawodowe to problem, który dotyka nie tylko pracowników biurowych, ale także trenerów personalnych. Z badań przeprowadzanych w USA wynika, że około 26% osób odczuwa objawy wypalenia w pracy.

Dla profesjonalistów w branży fitnessu, których źródło utrzymania zależy od energii i motywacji w kontakcie z klientami, wypalenie jest poważnym zagrożeniem, a więc warto wiedzieć w jaki sposób możemy sobie z nim radzić i ograniczać ryzyko jego wystąpienia.

Czym jest wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe, choć nie jest uznawane za chorobę, zostało uwzględnione w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD) jako formalne rozpoznanie.

Zgodnie z ICD, wypalenie to zespół wynikający z chronicznego stresu zawodowego, który nie został skutecznie zniwelowany. Charakteryzuje się ono uczuciem wyczerpania, negatywnym nastawieniem i zmniejszoną efektywnością w wykonywaniu zawodu.

Herbert Freudenberg w 1975 zdefiniował  trzy elementy wypalenia:

 • wyczerpanie emocjonalne,
 • depersonalizacja,
 • obniżone poczucie spełnienia.

#1 Wyczerpanie emocjonalne 

Wyczerpanie emocjonalne to zmęczenie, które pojawia się, kiedy zbyt długo się czymś przejmujemy. Charakterystyczne dla tego stanu jest poczucie ogólnego zmęczenia, brak naturalnej energii i zapału do działania, brak radości oraz impulsywność. W środowisku pracy często jest to brak energii, żeby zacząć nowy dzień i spotykać się z osobami, które potrzebują naszej pomocy.

Głównymi powodami wyczerpania jest nadmiar obowiązków oraz konflikty w pracy.

#2 Depersonalizacja

Depersonalizacja to zanik empatii, troski i współczucia. W środowisku pracy jest to odcięcie się emocjonalne od swoich obowiązków i nadmierne dystansowanie się w kontaktach z innymi pracownikami. Relacje stają się bezosobowe oraz nacechowane negatywnie.

Jedną z przyczyn depersonalizacji jest nadmierne wyczerpanie emocjonalne. To forma samoobrony i próba wejścia w stan obojętności na relacje i obowiązki w pracy.

#3 Obniżone poczucie spełnienia

Jest to poczucie daremności i bezcelowości działań. To co robimy nie ma dla nas większego sensu.

W środowisku pracy to głównie zmniejszenie zadowolenia z osiągnięć zawodowych. Skutkiem jest obniżone poczucie swoich kompetencji i wydajności. W dłuższej perspektywie zadania w pracy zaczynają sprawiać trudności i pojawia się stres związany z wykonywaniem swoich obowiązków.

Jakie czynniki mogą powodować wypalenie zawodowe u trenera personalnego?

 • Nadmierna aktywność fizyczna, która może prowadzić do przetrenowania i wyczerpania fizycznego,
 • Brak kontroli nad pracą,
 • Zbyt osobiste traktowanie sukcesów klientów i odczuwanie porażki, gdy nie osiągną zamierzonych celów,
 • Zbyt intensywny grafik pracy prowadzący do złego balansu między życiem zawodowym a prywatnym,
 • Brak troski o własne zdrowie i dobre samopoczucie z powodu koncentracji na budowaniu marki osobistej i pracy z klientami.

Konsekwencje wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe związane jest przede wszystkim z nadmiernym stresem i uczuciem napięcia, które z kolei związany jest z ryzykiem wielu chorób, takich jak choroba serca, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca typu 2. Ponadto stres może skłaniać do sięgania po niezdrowe mechanizmy radzenia sobie zarówno behawioralne,
jak i te związane ze stosowaniem używek.

Jak rozpoznać wypalenie zawodowe?

Wypalenie może objawiać się zarówno wyczerpaniem fizycznym, jak i emocjonalnym. Ważne jest zatem rozpoznawanie jego objawów, do których należą m.in.:

 • Labilność emocjonalna,
 •  Nadmierne krytykowanie siebie, współpracowników lub klientów,
 •  Zwiększone uczucie gniewu lub drażliwości,
 •  Trudności w utrzymaniu własnego planu treningowego,
 •  Brak motywacji,
 •  Problemy z koncentracją,
 •  Brak poczucia osiągnięć w pracy,
 •  Stosowanie niezdrowych mechanizmów radzenia sobie ze stresem, takich jak alkohol,
 •  Zaburzenia snu,
 •  Złe samopoczucie psychofizyczne bez wyraźnej przyczyny.

Jak uniknąć wypalenia, jako trener personalny?

W celu uniknięcia wypalenia zawodowego należy w odpowiedni sposób dbać o swój dobrostan psychiczny i fizyczny. W zależności od indywidualnego przypadku, różne metody mogą lepiej bądź gorzej sprawdzić się w kontekście utrzymania poczucia motywacji i chęci realizacji zawodowej.

Oto kilka sugestii, które powinieneś zastosować:

 • Dbaj o balans

Pamiętaj, że poza pracą istnieje też życie prywatne. Staraj się dbać o kontakty społeczne i nie rezygnuj z rozrywek, które pomogą Ci „wyłączyć” głowę i nie myśleć o pracy.

 • Ogranicz liczbę klientów

Trenerzy powinni znaleźć balans między liczbą klientów a własnym zdrowiem psychicznym i fizycznym. Nadmierne przeciążenie pracą może być głównym powodem wypalenia. Jeżeli nie jesteś w stanie nadążyć z obowiązkami w pracy, zredukuj liczbę klientów i opracuj bardziej optymalny schemat pracy.

 • Ustal realne cele biznesowe

Nierealistyczne cele to główny czynnik zabijający Twoją motywację. Kluczowe jest więc zaplanowanie swojego rozwoju w sposób bardziej realistyczny z uwzględnieniem mniejszych porażek po drodze, które są nieodłącznym elementem pracy i rozwoju.

 • Zadbaj o jakościowy sen

Zbyt mała ilość jakościowego snu zmniejsza tolerancję na stres oraz powoduje odczucie zmęczenia, przyczyniające się do gorszej produktywności. Zadbaj o 7-9 godzin snu dziennie, najlepiej o stałych porach oraz unikaj światła niebieskiego w późnych godzinach wieczornych.

 • Wprowadzaj różnorodność i nowe wyzwania

Brak urozmaicenia i ciągła powtarzalność mogą generować uczucie znużenia pracą.

Kluczowe jest więc wprowadzanie różnorodności i określanie nowych celów, które napędzają do pracy.
Realne wyzwania i przede wszystkim stawianie im czoła to coś co wzbudza apetyt do rozwoju.

Zwycięstwa nas napędzają, dlatego warto stawiać sobie małe wyzwania prowadzące do ostatecznie dużych rezultatów.

Regularna dbałość o siebie, ograniczenie stresu, ustawienie realistycznych celów i zapewnienie różnorodności w pracy mogą przyczynić się do zachowania energii i motywacji w pracy.

W razie potrzeby warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, który pomoże radzić sobie ze stresem i wypaleniem.