Nowość: 8-tygodniowy kurs specjalistyczny

sprawdź

Jak uniknąć wypalenia zawodowego, jako trener personalny?

Jak uniknąć wypalenia zawodowego, jako trener personalny?

Wypalenie zawodowe to problem, który dotyka nie tylko pracowników biurowych, ale także trenerów personalnych. Z badań przeprowadzanych w USA wynika, że około 26% osób odczuwa objawy wypalenia w pracy.

Dla profesjonalistów w branży fitnessu, których źródło utrzymania zależy od energii i motywacji w kontakcie z klientami, wypalenie jest poważnym zagrożeniem, a więc warto wiedzieć w jaki sposób możemy sobie z nim radzić i ograniczać ryzyko jego wystąpienia.

Czym jest wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe, choć nie jest uznawane za chorobę, zostało uwzględnione w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD) jako formalne rozpoznanie.

Zgodnie z ICD, wypalenie to zespół wynikający z chronicznego stresu zawodowego, który nie został skutecznie zniwelowany. Charakteryzuje się ono uczuciem wyczerpania, negatywnym nastawieniem i zmniejszoną efektywnością w wykonywaniu zawodu.

Herbert Freudenberg w 1975 zdefiniował  trzy elementy wypalenia:

  • wyczerpanie emocjonalne,
  • depersonalizacja,
  • obniżone poczucie spełnienia.

#1 Wyczerpanie emocjonalne 

Wyczerpanie emocjonalne to zmęczenie, które pojawia się, kiedy zbyt długo się czymś przejmujemy. Charakterystyczne dla tego stanu jest poczucie ogólnego zmęczenia, brak naturalnej energii i zapału do działania, brak radości oraz impulsywność. W środowisku pracy często jest to brak energii, żeby zacząć nowy dzień i spotykać się z osobami, które potrzebują naszej pomocy.

Głównymi powodami wyczerpania jest nadmiar obowiązków oraz konflikty w pracy.

#2 Depersonalizacja

Depersonalizacja to zanik empatii, troski i współczucia. W środowisku pracy jest to odcięcie się emocjonalne od swoich obowiązków i nadmierne dystansowanie się w kontaktach z innymi pracownikami. Relacje stają się bezosobowe oraz nacechowane negatywnie.

Jedną z przyczyn depersonalizacji jest nadmierne wyczerpanie emocjonalne. To forma samoobrony i próba wejścia w stan obojętności na relacje i obowiązki w pracy.

#3 Obniżone poczucie spełnienia

Jest to poczucie daremności i bezcelowości działań. To co robimy nie ma dla nas większego sensu.

W środowisku pracy to głównie zmniejszenie zadowolenia z osiągnięć zawodowych. Skutkiem jest obniżone poczucie swoich kompetencji i wydajności. W dłuższej perspektywie zadania w pracy zaczynają sprawiać trudności i pojawia się stres związany z wykonywaniem swoich obowiązków.

Jakie czynniki mogą powodować wypalenie zawodowe u trenera personalnego?

  • Nadmierna aktywność fizyczna, która może prowadzić do przetrenowania i wyczerpania fizycznego,
  • Brak kontroli nad pracą,
  • Zbyt osobiste traktowanie sukcesów klientów i odczuwanie porażki, gdy nie osiągną zamierzonych celów,
  • Zbyt intensywny grafik pracy prowadzący do złego balansu między życiem zawodowym a prywatnym,
  • Brak troski o własne zdrowie i dobre samopoczucie z powodu koncentracji na budowaniu marki osobistej i pracy z klientami.

Konsekwencje wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe związane jest przede wszystkim z nadmiernym stresem i uczuciem napięcia, które z kolei związany jest z ryzykiem wielu chorób, takich jak choroba serca, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca typu 2. Ponadto stres może skłaniać do sięgania po niezdrowe mechanizmy radzenia sobie zarówno behawioralne,
jak i te związane ze stosowaniem używek.

Jak rozpoznać wypalenie zawodowe?

Wypalenie może objawiać się zarówno wyczerpaniem fizycznym, jak i emocjonalnym. Ważne jest zatem rozpoznawanie jego objawów, do których należą m.in.:

  • Labilność emocjonalna,
  •  Nadmierne krytykowanie siebie, współpracowników lub klientów,
  •  Zwiększone uczucie gniewu lub drażliwości,
  •  Trudności w utrzymaniu własnego planu treningowego,
  •  Brak motywacji,
  •  Problemy z koncentracją,
  •  Brak poczucia osiągnięć w pracy,
  •  Stosowanie niezdrowych mechanizmów radzenia sobie ze stresem, takich jak alkohol,
  •  Zaburzenia snu,
  •  Złe samopoczucie psychofizyczne bez wyraźnej przyczyny.

Jak uniknąć wypalenia, jako trener personalny?

W celu uniknięcia wypalenia zawodowego należy w odpowiedni sposób dbać o swój dobrostan psychiczny i fizyczny. W zależności od indywidualnego przypadku, różne metody mogą lepiej bądź gorzej sprawdzić się w kontekście utrzymania poczucia motywacji i chęci realizacji zawodowej.

Oto kilka sugestii, które powinieneś zastosować:

  • Dbaj o balans

Pamiętaj, że poza pracą istnieje też życie prywatne. Staraj się dbać o kontakty społeczne i nie rezygnuj z rozrywek, które pomogą Ci „wyłączyć” głowę i nie myśleć o pracy.

  • Ogranicz liczbę klientów

Trenerzy powinni znaleźć balans między liczbą klientów a własnym zdrowiem psychicznym i fizycznym. Nadmierne przeciążenie pracą może być głównym powodem wypalenia. Jeżeli nie jesteś w stanie nadążyć z obowiązkami w pracy, zredukuj liczbę klientów i opracuj bardziej optymalny schemat pracy.

  • Ustal realne cele biznesowe

Nierealistyczne cele to główny czynnik zabijający Twoją motywację. Kluczowe jest więc zaplanowanie swojego rozwoju w sposób bardziej realistyczny z uwzględnieniem mniejszych porażek po drodze, które są nieodłącznym elementem pracy i rozwoju.

  • Zadbaj o jakościowy sen

Zbyt mała ilość jakościowego snu zmniejsza tolerancję na stres oraz powoduje odczucie zmęczenia, przyczyniające się do gorszej produktywności. Zadbaj o 7-9 godzin snu dziennie, najlepiej o stałych porach oraz unikaj światła niebieskiego w późnych godzinach wieczornych.

  • Wprowadzaj różnorodność i nowe wyzwania

Brak urozmaicenia i ciągła powtarzalność mogą generować uczucie znużenia pracą.

Kluczowe jest więc wprowadzanie różnorodności i określanie nowych celów, które napędzają do pracy.
Realne wyzwania i przede wszystkim stawianie im czoła to coś co wzbudza apetyt do rozwoju.

Zwycięstwa nas napędzają, dlatego warto stawiać sobie małe wyzwania prowadzące do ostatecznie dużych rezultatów.

Regularna dbałość o siebie, ograniczenie stresu, ustawienie realistycznych celów i zapewnienie różnorodności w pracy mogą przyczynić się do zachowania energii i motywacji w pracy.

W razie potrzeby warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, który pomoże radzić sobie ze stresem i wypaleniem.