Czym jest trening korekcyjny i jakie są jego benefity?

Czym jest trening korekcyjny i jakie są jego benefity?

Wyobraź sobie, że jedziesz rowerem, który ma nieodpowiednio naoliwione przerzutki.
Dobrze wiesz, że przejedziesz na nim z punktu A do punktu B, ale nie jest to możliwie optymalny sposób.

Ciężko się pedałuje, przerzutki jakoś ciężko wchodzą, a łańcuch czasami spada.

Przez to jedziesz do celu 2-3 razy dłużej i jesteś bardziej zmęczony.

Tak samo jest z ruchem.

Kiedy nasze ciało nie posiada odpowiednie równowagi, nie pracuje optymalnie. W tym momencie, świetnie sprawdzają się ćwiczenia korekcyjne, które w tym konkretnym przypadku stanowiłyby oliwę dla naszych przerzutek.

Ćwiczenia korekcyjne mogą być brakującym elementem w treningu Twoim lub Twojego klienta.

Ich celem jest poprawienie ogólnego poruszania się ciała poprzez zastosowanie odpowiednich ćwiczeń, z prawidłową intensywnością.

Ćwiczenia korekcyjne to termin używany do opisania systematycznego procesu identyfikacji dysfunkcji ruchu, opracowania planu działania i wdrożenia zintegrowanej strategii korekcyjnej.

Mówiąc prościej: ćwiczenia korekcyjne mają na celu pomóc ludziom lepiej się poruszać! 

Jeśli chodzi o ruch, prawda jest taka, że każdy ma jakąś przestrzeń na poprawę, głównie ze względu na ilość czasu, jaki przeciętna osoba spędza w pozycji siedzącej w ciągu dnia.

Z drugiej strony Ci, którzy uprawiają daną dyscyplinę sportu, są również dobrymi kandydatami do ćwiczeń korekcyjnych, ponieważ większość sportów ma powtarzalne wzorce ruchowe, a co za tym idzie, może to powodować pewne kompensacje ruchowe.

Przykład: 

  • Kolarze mogą mieć mocno rozbudowane mięśnie czworogłowe, dlatego warto, aby zadbali o równowagę mięśniową,
    wprowadzając również ćwiczenia na zgięcie mięśnia dwugłowego.
  • Miotacze mają sporo ruchów rotacyjnych w swojej dyscyplinie, dlatego warto dodać ruchy anty rotacyjne

Jakie są zalety korzystania z ćwiczeń korekcyjnych?

1.  Lepszy ruch = lepsze wyniki.

Aby jak najlepiej wykorzystać ćwiczenie, odpowiednie grupy mięśni muszą pracować we właściwym czasie i z odpowiednią intensywnością.

Jeśli istnieje nierównowaga mięśniowa i jedna grupa mięśni nadmiernie kompensuje inną, oznacza to, że docelowa grupa mięśniowa może nie być w stanie funkcjonować z maksymalną wydajnością, co automatycznie negatywnie wpływa na ogólne wyniki. 

Ćwiczenia korekcyjne w tym wypadku mogą pomóc w odzyskaniu prawidłowej równowagi mięśniowej, tak aby klient mógł trenować efektywniej.

2. Zmniejszone ryzyko kontuzji.

W powyższym przykładzie mięśnie, które nadmiernie kompensują podczas ruchu, są prawdopodobnie „nadużywane”.

Dodatkowo, gdy występuje dysbalans mięśniowy, coraz trudniej jest utrzymać prawidłowe ułożenie łańcucha kinetycznego podczas ruchu.

Z biegiem czasu może to prowadzić do kontuzji, ponieważ technika ćwiczeń nadal kuleje.

Wprowadzenie ćwiczeń korekcyjnych pozwoli na skorygowanie nierównowagi mięśniowej i dysfunkcji ruchowych, dzięki temu właściwy mięsień będzie uruchamiany we właściwym czasie i wszystkie stawy będą odpowiednio ułożone, co znacznie zmniejsza ryzyko kontuzji i poprawia wydajność treningową.

Według US National Library of Medicine (2017) niektóre z najczęstszych urazów obejmują skręcenia i nadwyrężenia, urazy kolan, obrzęki mięśni, szyny piszczelowe i urazy stożka rotatorów.  Niektóre urazy mogą wystąpić z powodu uderzenia lub zderzenia, podczas gdy inne występują z powodu nieprawidłowego ruchu lub nadmiernego obciążenia.

A czasem, niestety, wypadki po prostu się zdarzają.

Niezależnie od tego, czy uprawiasz sport, czy trenujesz na siłowni, zawsze istnieje pewien rodzaj ryzyka kontuzji.

Jako trenerzy możemy pomóc naszym klientom zmniejszyć ryzyko urazy, które może wystąpić z powodu nieodpowiedniej mechaniki ruchu.

Możemy również zapewnić bezpieczne środowisko treningowe, a wszystkie wybrane przez nas ćwiczenia powinny być dobrego do umiejętności i poziomu umiejętności klienta.

Oprócz dobrze przemyślanego programu ćwiczeń korekcyjnych, wszystkie te elementy mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia i bezpieczeństwa klienta w siłowni (lub na boisku) i poza nią.

Przykład, jak w prosty sposób można zaimplikować ćwiczenia korekcyjne w aktualny trening.

Ćwiczenia korekcyjne mają na celu zarówno pomóc Twojemu klientowi w lepszym poruszaniu się, jak i przygotować go do danego ruchu. W związku z tym ćwiczenia korekcyjne najlepiej umieszczać na początku treningu.

Istnieją kreatywne sposoby na włączenie ćwiczeń korekcyjnych bez dodawania dodatkowego czasu do sesji.

Oto kilka pomysłów, które pomogą Ci zaplanować:

  • Poproś klienta o samodzielną sesję mobility tuż przed treningiem.

Działa to najlepiej, gdy wcześnie określisz oczekiwania i pociągniesz klienta do odpowiedzialności.

Jeśli się spóźnią, mogą spodziewać się rozpoczęcia sesji od mobility.

Jeśli postawisz na to priorytet, oni też to zrobią.

  • Włącz ćwiczenia korekcyjne do rozgrzewki.

Twój klient prawdopodobnie jest już przyzwyczajony do robienia z Tobą jakiejś rozgrzewki, więc jest to idealne miejsce, aby wykonał ćwiczenia korekcyjne.

W ramach rozgrzewki wykonaj z klientem kilka serii ćwiczeń, które będą celować w mięśnie powodujące kompensacje.

Te ćwiczenia korekcyjne będą służyć dwóm celom: pomóc klientowi przygotować się do ruchu (inaczej: rozgrzewka) oraz pomóc skorygować wszelkie błędne wzorce ruchowe, nad którymi pracujesz.

 

  • Regresuj

W niektórych przypadkach zmniejszenie złożoności danego ćwiczenia pozwoli na efektywniejszą pracę osłabionych mięśni.

 

Dzięki temu Twój klient nie tylko będzie z siebie bardziej zadowolony, ponieważ ćwiczenie było dla niego wykonalne, ale również poczęstuje odpowiednim bodźcem te mięśnie, które nie miały okazji być trenowane w trudniejszych wariantach tego ćwiczenia.

Unikaj ćwiczeń, które mogą zaostrzyć wszelkie kompensacje ruchowe, które mogą mieć.

Na przykład, jeśli twój klient nie może swobodnie podnieść ramion do góry, najlepiej będzie unikać proponowania mu wyciskania żołnierskiego, a zamiast tego dać co prostszego, np. landmine press.

Celem każdego trenera jest pomoc klientowi w bezpiecznym i skutecznym osiągnięciu jego celów, przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka kontuzji.

Ćwiczenia korekcyjne są doskonałym narzędziem do osiągnięcia tego celu.

Pomagając swoim klientom dobrze się poruszać, pomagasz im osiągać lepsze wyniki i zapobiegać niepotrzebnym kontuzjom, niezależnie od tego, czy są na siłowni, czy na boisku

Jeśli w Twoich planach jest zdobycie wiedzy z zakresu treningu korekcyjnego, sprawdź nasz kurs online
Trening Korekcyjny.