4 pytania, których lepiej nie pominąć przed stworzeniem jadłospisu dla klienta.

4 pytania, których lepiej nie pominąć przed stworzeniem jadłospisu dla klienta.

Przeprowadzenie właściwej analizy żywienia Twojego przyszłego klienta może być proste, pod warunkiem, że dobrze znasz jego potrzeby dietetyczno-treningowe, cele zdrowotno-sylwetkowe oraz nawyki związane ze stylem życia.

W dzisiejszym wpisie przedstawimy Ci cztery kluczowe pytania, które pomogą przeprowadzić skuteczną ocenę diety, stylu życia i historii  zdrowotnej Twojego klienta – dzięku temu uzyskasz potrzebne informacje, aby pomóc im osiągnąć swoje cele.

1. Co chcesz osiągnąć dzięki współpracy ze mną?

Twój klient chce schudnąć? Zbudować mięśnie? A może po prostu chcę „czuć się lepiej” (tj. mieć więcej energii i być bardziej produktywnym)?

Zanim opracujesz plan żywieniowy, powinieneś dobrze zrozumieć, czego oczekuje Twój klient od współpracy z Tobą.

Każdy „cel” wymaga innego ukierunkowania i wyboru odpowiedniej strategii.

Na przykład:

Redukcja tkanki tłuszczowej: pracując z klientem, który chce schudnąć, najpierw musisz przeanalizować jego nawyki i działania związane ze stylem życia — to da Ci wgląd w konkretne obszary, które warto „zoptymalizować” (np. jeśli ma skłonność do przejadania się na spotkaniach towarzyskich, ponieważ jest biznesmanem, możesz poprowadzić go przez kroki, które pomogą zminimalizować mu spożycie jedzenia w takich sytuacjach).

Poprawa wyników sportowych: dla klienta, który chce poprawić swoje zdolności wysiłkowe, skupisz się mniej na całkowitym spożyciu kalorii (nadal jest to istotne, ale nie jest priorytetem), a bardziej na optymalizacji czasu posiłków i odpowiedniego podziału makroskładników (np. może twój klient trenuje sport, w którym strategia żywieniowa powinna zawierać sporą przewagę węglowodanów a ograniczać tłuszcze.)

Innym ważnym obszarem, który prawdopodobnie byś poruszył, jest suplementacja; a dokładniej, jakie suplementy poleciłbyś swojemu klientowi – i dlaczego.

W zależności od celu klienta, będziesz szukał takich preparatów, które wspomogą ten proces osiągania.

Są jednak sytuacje, kiedy klienci nie wiedzą co chcą osiągnąć.

W takich przypadkach istotna jest umiejętność komunikacji, odpowiedniego formułowania pytań i pewnej „intuicji”, które pomogą Ci zajrzeć głębiej i wspólnie wyznaczyć obrany cel.

Pomocne jest również zwizualizowanie celu.

Powiedzmy, że klient mówi, że chce „stać się silniejszy”.

Odpowiednie pytania uzupełniające to:

  • „Czy masz na myśli coś konkretnego?” (np. chce być silniejszy w martwym ciągu) lub (np. chce mieć silniejsze nogi?)
  • „Czy po prostu chcesz być ogólnie silniejszy i nie masz konkretów?”
  • „Skąd będziesz wiedzieć, że jesteś silniejszy, jak będziemy to wspólnie mierzyć?”

Doprecyzuj, aby móc zobowiązać się, czy pomożesz mu ten cel osiągnąć.

2. Czy masz jakiekolwiek nietolerancje lub alergie pokarmowe?

Plan żywieniowy dla klienta na diecie roślinnej będzie wyglądał zupełnie inaczej niż ten, który nie ma ograniczeń żywieniowych.

W przypadku tych pierwszych będziesz musiał zwrócić szczególną uwagę na opracowywanie planów posiłków, które biorą pod uwagę pewne braki (np. witamina B12, kwasy tłuszczowe omega-3, cynk i żelazo).

Zarówno alergie pokarmowe, jak i stany autoimmunologiczne mogą powodować reakcje potencjalnie zagrażające życiu – dlatego z oczywistych powodów należy unikać wdrażania planów posiłków, które obejmują problematyczne modele żywieniowe.

Warto też zapytać o nietolerancje pokarmowe. Chociaż nie powodują poważnych lub śmiertelnych reakcji układu odpornościowego, nietolerancje pokarmowe mogą nadal powodować znaczne obniżenie komfortu życia klienta.

3. Czy kiedykolwiek zmieniałeś już swoje nawyki żywieniowe bądź próbowałeś jakichś diet?

To pytanie dostarcza cennych informacji na temat wcześniejszej historii żywienia Twojego klienta – wraz z kluczowymi informacjami na temat obecnych nawyków żywieniowych i wyborów dotyczących stylu życia.

Mówiąc dokładniej, pytanie o przeszłe zachowania żywieniowe pozwala lepiej zrozumieć, na jakim poziomie  świadomości mogą być.

To z kolei informuje o tym, jakie zmiany musisz wprowadzić, wyjaśniając ich uzasadnienie.

Na przykład klient, który poprawił swój rozkład makroskładników odżywczych, prawdopodobnie już dobrze rozumie pojęcia żywieniowe, takie jak „gęstość energetyczna”, „składniki mineralne” itd.

Z drugiej strony, klient, który nigdy wcześniej nie zmieniał niczego w swojej diecie, potrzebowałby bardziej na początku „przewodnika”.

Powinien zapoznać się z podstawowymi zasadami żywienia, zanim jeszcze wdrożycie plan.

Kolejną korzyścią z pytania o historię żywieniową klienta jest to, że zdobędziesz informacje o tym, co działało na niego w przeszłości, a co nie.

Na przykład.

„Probowałem jeść 6 posiłków dziennie, ale to nie dla mnie”.

Daje Ci to istotne wskazówki dotyczące tego, jak różne protokoły mogą na niego wpływać, zapewniając dobry punkt wyjścia.

4. Jak wygląda Twój przykładowy dzień żywienia w dni robocze oraz weekend.

To bardzo ważne pytanie.

Najczęściej klienci jedzą totalnie inaczej w dni pracujące i w dni wolne od pracy, dlatego zapytaj o te 2 segmenty.

Wyobraź sobie co by się stało, gdybyś opracował plan żywieniowy wymagający 10 godzin przygotowywania posiłków tygodniowo przez klienta, który prowadzi 3 firmy.

Zgadza się: najprawdopodobniej wróciliby do swoich starych nawyków żywieniowych – i zrezygnowaliby z nowo opracowanego planu (bez względu na to, jak dobrze mógłby potencjalnie pomóc im osiągnąć ich cele żywieniowe).

Zamiast dostosowywać dla niego „plan idealny”, dostosuj plan do niego.

Zamiast nakłaniać go do wyeliminowania wszystkich fast foodów ze swojej diety, zmniejsz ich częstotliwość (np. 2 obiady na mieście w tygodniu zamiast 6 razy w tygodniu).

Zwiększa to skuteczność przestrzegania zaleceń Twojego klienta, pomagając w osiąganiu trwałych wyników.

Pamiętaj, aby znać swoje granice swoich kompetencji.

Chociaż te pytania pomagają zrozumieć potrzeby klienta, ważne jest, aby wiedzieć, gdzie jesteśmy w stanie pomóc, a gdzie nie.

Diagnozowanie i leczenie przewlekłych problemów medycznych jest domeną lekarzy, nie dietetyków.

Jako dietetyk nie powinieneś zajmować się diagnozowaniem Hashimoto czy cukrzycy, ponieważ jesteś od tworzenia interwencji żywieniowych, nie od stawiania diagnozy.

Bez względu na to, jak „doświadczeni żywieniowo” mogą wydawać się Twoi klienci, zalecenie im potwierdzenia od lekarza danej jednostki chorobowej powinno pierwszym krokiem.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo i dobre samopoczucie Twojego klienta to również Twoje priorytety.