Etiologia powyższych zaburzeń jest złożona i wieloprzyczynowa natomiast silnym czynnikiem jest po prostu brak aktywności fizycznej.
Trening i szeroko rozumiany wysiłek fizyczny jest zwykle utożsamiany z kształtowaniem różnych cech takich jak masa mięśniowa, siła oraz wydolność.
Wiele osób zapomina jednak o prozdrowotnych wartościach odpowiedniej ilości ruchu, nawet w momencie, gdy nie jest ona ukierunkowana na maksymalizowanie potencjału sportowego.
Kim jest trener medyczny?
Trenerzy medyczni to wykształceni i certyfikowani specjaliści, którzy są częścią zintegrowanej sieci opieki zdrowotnej. Przyjrzyjmy się bliżej, kim są ci ludzie, dlaczego są tak ważni i jak możesz stać się jednym z nich?
Ćwiczenie jako ekwiwalent lekarstwa
Nieco odważnym, aczkolwiek trafnym stwierdzeniem może być definiowanie trenera medycznego jako swego rodzaju lekarza, którego recepty obejmują odpowiednio zaplanowane ćwiczenia. Preskrypcja ta ma przede wszystkim celować w obszary zdrowotne wymagające poprawy tj. dysfunkcje ruchowe, słabe ogniwa mięśniowe oraz poprawę zdrowia metabolicznego.
Dlaczego to jest ważne?
Ponieważ stwierdzono, że regularne ćwiczenia poprawiają jakość życia, zmniejszają ryzyko chorób przewlekłych i czynią ludzi zdrowszymi! Istnieje szereg opracowań wskazujących na niezwykłą wartość aktywności fizycznej zarówno w obszarze fizyczności, metabolizmu jak również zdrowia psychicznego.
W połączeniu z tradycyjną medycyną pacjenci mają większe szanse na poprawę swojego zdrowia i dodania dodatkowych lat do swojego życia.
Obszary pracy trenera medycznego
Wyjaśniliśmy kim jest trener medyczny, teraz przejdźmy bo jego pola działań, ponieważ ćwiczenia i opieka trenerska w zależności od specyfiki postępowania posiada potencjał zapobiegający, leczniczy oraz rehabilitacyjny.
Osoby trenujące w odpowiedni sposób będą istotnie zmniejszać ryzyko nawrotu wielu chorób przewlekłych, a rolą trenera medycznego jest odpowiednio zarządzać całym procesem treningowym.
Zdrowie ogólne
Trener medyczny dba o ogólny dobrostan swoich klient. Celem jest przede wszystkim utrzymanie zdrowia i zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób związanych z deficytem ruchu. Co istotne – nie musisz być chory, aby korzystać z usług trenera medycznego!
Choroby przewlekłe
Wybór trenera medycznego to wybór możliwie najlepszy w momencie, gdy już zmagasz się z chorobą przewlekłą.
Są oni bowiem przygotowani do pracy z ludźmi w różnych stanach chorobowych oraz mogą współpracować z zespołem medycznym klienta w celu wdrożenia odpowiednich protokołów ćwiczeń, aby zmniejszyć lub zapobiec przewlekłym schorzeniom i zapewnić ludziom dobrą kondycję.
Kontuzje i proces rehabilitacyjny
Zarówno sportowcy, jak i osoby niebędące sportowcami doznają kontuzji, które nierzadko są wynikiem przypadku.
Podobnie jak fizjoterapeuta, trener medyczny może pomóc klientom w rehabilitacji po urazach, aby przywrócić im normalne funkcje i co więcej, zmniejszyć ryzyko ponownego urazu.
Trening medyczny ma na celu zapobieganie nawrotom kontuzji oraz przyśpieszenie powrotu do funkcjonalności ruchowej po przebytym urazie.
Edukacja dotycząca higieny ruchowej
Rola trenera medycznego nie sprowadza się jedynie do terapii ruchowej. Jest to również swego rodzaju edukator, który pomoże Ci poznać przyczyny Twoich urazów i zaburzeń oraz opracować behawioralne schematy ruchowe, których realizacja w dniu codziennym pozwoli intensyfikować oczekiwane efekty.
Nierzadko bowiem zaburzenia ruchowe wynikają z powtarzania niewłaściwych sekwencji ruchów wielokrotnie w ciągu dnia. Trener za pośrednictwem odpowiedniego wywiadu będzie w stanie opracować zalecenia, które warto adaptować w swoje codzienne nawyki ruchowe.
Jak zostać trenerem medycznym?
Zainteresowanie zdrowiem i szeroko rozumianym dobrostanem, fizycznym oraz psychicznym, to obszary ulegające stałemu rozwojowi i wątpliwe jest, aby rozwój ten się zatrzymał. Ludzie chcą być zdrowi, wydajni fizycznie oraz mentalnie co sprzyja
produktywności. To właśnie dlatego ścieżka rozwoju trenera medycznego zdaje się być niezwykle lukratywna.
Choć nie jest to zawód uregulowany to wydaje się, że odpowiednia certyfikacja wiedzy sprzyja rzetelności podejmowanych działań jak również może wesprzeć pozyskiwanie klientów.
Kurs CSS Medical Trainer® został stworzony z myślą kształcenia trenerów kompetentnych w pracy z osobami w różnych stanach chorobowych, jak również tych zdrowych, których celem jest zachowanie odpowiedniej kondycji psychofizycznej.
Kurs nauczy Cię:
- Przeprowadzania odpowiedniego wywiadu z klientem,
- Opracowywania indywidualnych planów treningu siłowego, gibkości i równowagi
oraz kształtowania wydolności i poprawy parametrów metabolicznych, - Pracy z osobami z chorobami przewlekłymi,
- Promocji odpowiednich nawyków ruchowych,
- Podstaw rehabilitacji i prewencji urazów.
I wiele, wiele więcej.