Właściwości biologiczne witaminy D
- Witamina D3 zwiększa wchłanianie fosforu oraz wapnia
- Witamina D3 odpowiada za regulację gospodarki wapniowej i fosforowej w organizmie, natomiast witamina K2 jest jej idealnym dopełnieniem, powoduje przekierowanie wapnia w odpowiednie miejsce czyli do kości.
- Zmniejsza ryzyko stanu przedrzucawkowego, czyli nadciśnienia tętniczego w czasie ciąży stanowi zagrożenie dla ciężarnej i płodu poprzez zwiększenie aktywności syntetazy tlenku azotu. Również może zmniejszać objawy autoagresji.
- Hamuje aktywność enzymów proteolitycznych zwanych metaloproteinazami, które uczestniczą w patologicznej przebudowie komórek naczyń krwionośnych i komórek serca.
Skutki niedoborów witaminy D
- Zdecydowanie większa skłonność do chorób zakaźnych
- Obniżenie odporności immunologicznej
- Większe prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy typu II
- Możliwy spadek poziomu testosteronu!
- Znaczy wzrost rozwoju chorób nowotworowych
Dawkowanie witaminy D
Według Endocrine Society, najlepszym dawkowaniem witaminy D jest dawka 800-2200 IU. U osób z otyłością mogą one sięgać nawet do 5000 IU!
Mowa tutaj o dostępności witaminy ze wszystkich źródeł takich jak:
- Ryby – głównie węgorz, makrela, łosoś, śledź. W przypadku makreli staramy się, aby nie za często wybierać opcję wędzoną ze względu na duża wartość soli!
- Jaja – szczególnie żółtko
- Niektóre grzyby tj. Boczniaki, shiitake, grzyby mun
Należy pamiętać, że osoby pracujące na zewnątrz szczególnie latem lub w miejscu, gdzie większość dni jest słonecznych nie potrzebują suplementacji witaminą D ponieważ promienie UV w 100% wypełnią zapotrzebowanie dzienne.
Mimo wszystko w naszym klimacie mamy tylko 3 miesiące, kiedy słonecznie jest przez dłuższy okres czasu, dlatego szczególnie polecamy suplementację tą witamina w okresach jesień-zima.
Zobacz również: Witamina D – dlaczego więcej nie oznacza lepiej