Cholina – niedoceniany suplement?

Cholina – niedoceniany suplement?

W dzisiejszych czasach, mamy dostęp do wielu suplementów. Jedne są ciekawe, drugie w zupełności nie potrzebne. Cholina zdecydowanie zalicza się do pierwszej grupy. Dlaczego?

Jak w przypadku większości osób trenujących obojętnie jaki sport, zapotrzebowanie na ten jeden z najważniejszych składników naszej diety jest większe niż u osób, u których aktywność fizyczna występuję rzadko.

W szczególności jeśli suplementujemy się nootropikami a tutaj najważniejszym jest noopept – za małe dawkowanie choliny będzie działało wręcz na odwrót i zamiast poprawiać komunikacje miedzy neuronowa będzie działać degradacyjnie!

Cholina

  • Potrzebna jest do produkcji fosfatydylocholiny która jest bardzo ważna przy rozkładaniu lipidów w wątrobie, i jej niskie stężenie może doprowadzić do akumulacji lipidów w wątrobie. W dość dużym statystycznie badaniu braki choliny pokazały zatłuszczenie wątroby jak i inne problemy związane z zaburzeniem jej prawidłowych funkcji pracy.
  • Cholina pokazuje duże właściwości przeciw zapalne, nie tylko w tkankach mięśniowych, ale również w mózgu! A poprzez receptor nikotynowy alfa7 cholina kontroluje tętno, wydzielanie hormonów i motorykę układu pokarmowego dlatego, że jest głównym stymulatorem nerwu błędnego.
  • Cholina jest krytycznym składnikiem odżywczym dla otoczki mielinowej (substancji tłuszczowej wokół wypustek komórek nerwowych) i jej braki mogą doprowadzić do takich sporych chorób autoimmunologicznych jak np. stwardnienie rozsiane. A suplementacja cholina pokazuje, że można efektywnie ją regenerować.

Wiadomo, że wysokie poziomy homocysteiny są dość dobrym wskaźnikiem ryzyka nowotworu, a cholina ma ogromny wpływ na jej rozpad co pokazuje ze również iż ma właściwości antynowotworowe, choć jest jedno badanie które pokazuje, że zawyżone poziomy choliny są powiązane z rakiem prostaty (gdzie również niski poziom testosteronu ma ta same powiązanie)!

  • Cholina w dużych dawkach jest dość dobrym blokerem apetytu (dawkowanie z rzędu 2 gramów)
  • Jest bardzo ważna przy rozwoju płodu i wiele kobiet w ciąży nie spożywa wystarczająco choliny tak samo przy karmieniu piersią. Cholina jest niezbędna przy budowaniu systemy nerwowego i jego tkanek jak i rozwoju mózgu płodu.

Cholina jako lek na jaskrę?

Nie dosłownie, ale jako uzupełnienie leczenia hipotensyjnego, pokazuje naprawdę duży potencjał, gdyż znacznie poprawia odpowiedź bioelektryczna siatkówki i kory u pacjentów z jaskrą.

Cholina, a trening

600mg #alphagpc podane na 90 minut przed treningiem sportowcom z dużym stażem treningowym (grupa 7 osób) spowodowało maksymalny wyrzut Hormonu Wzrostu wyższy 44 krotnie! A przyrost siły przy wyciskaniu leżąc był 14% większy.

Kilka razy sam brałem Alpha GPC w tej dawce i muszę przyznać iż trening był cięższy. Przede wszystkim byłem bardziej skupiony oraz moja wytrzymałość zwiększyła się.