NAC – właściwości prozdrowotne

NAC – właściwości prozdrowotne

Od ponad trzydziestu lat jest to bezpieczny oraz stosunkowo niedrogi suplement, który dostarcza wielu ludziom ulgę od kaszlu, świszczącego oddechu czy grypy. Oczywiście koncerny farmakologiczne już od wielu lat stosują go dodając do wielu swoich opatentowanych leków.

Nawet wielu lekarzy nie ma pojęcia z jego potencjalnej roli jako pierwsza linia obrony przed nawet śmiertelnymi zagrożeniami w dzisiejszych czasach takich jak:

  1. Toksyczność paracetamolu, który jest notabene pierwszą przyczyna niewydolności wątroby w USA
  2. Grypa, której ofiarami są przede wszystkim ludzie starsi
  3. Przewlekle zapalenia płuc
  4. Helicobacter Pylori

Czym jest N-Acetyl Cysteiny?

Jest to zmodyfikowana cysteina aminokwasu zawierającego siarkę, a stosowany do ustnie uzupełnia intra komórkowe stężenia glutationu, przywracając je do walczenia z wolnymi rodnikami. Jest stosowany w lekach mukolitycznych do zwalczania np. zwłóknienia torbielowego, gdy podawany jest w inhalatorach.

N-Acetyl Cysteina potrafi przywrócić intra-komórkowe stężenie najpotężniejszego anty-utleniacza znanego ludzkości jakim jest glutation. Już 1200 mg NAC może przyczynić się do zmniejszenia prawdopodobieństwa różnych chorób przewlekłych. NAC może pomóc w utrzymaniu prawidłowej gospodarki glikemiczne j- czyli zaburzenia regulacji glukozy, a nawet raka

Łatwo dostępny w sieci lub w lepszych sklepach z suplementami, kosztuje ~ 120zł 250 kapsułek po 600mg.

Podawany jest również dożylnie, gdy zachodzi podejrzenie zatrucia acetaminofenem, który można znaleźć w całej rzeszy łatwo dostępnych leków przeciw bólowych bez recepty.

Dopiero od niedawna naukowcy zaczynają rozumieć jak skomplikowany jest metabolizm glutationu i jak jego niedobory są dla naszego życia niebezpieczne, jest stosowany nawet w takich chorobach jak HIV czy przewlekła obsturacyjna choroba płuc. Hamuje cytokiny prozapalne i hamuje cząsteczkę sygnałową czynnika jądrowego KappaB, co z kolei zapobiega aktywacji innych ścieżek zapalnych.

Reguluje gen COX-2, który jest odpowiedzialny za wytwarzanie enzymu bólu i stanów zapalnych (tutaj ma działanie podobne do wit D). Jego właściwości względem uzupełniania międzykomórkowego glutationu zapewniają dobrą walkę przeciwko uszkodzeniom DNA i rozwoju raka.

Posiada także dobry wpływ na reakcje zapalne występujące po treningu siłowym, gdzie prawidłowy poziom glutationu wspomoże przyrosty masy mięśniowej!

U osób otyłych lub chorujących na insulinooporność NAC znacznie łagodzi produkcje cząsteczek sygnałowych w komórkach tłuszczowych poprzez sygnalizacje ich genów.

Czy NAC jest bezpieczny?

NAC, który jest stosowany w medycynie konwencjonalnej od prawie 40 lat, w różnych warunkach klinicznych i dawno temu zostało ustalone, że środek jest bezpieczny. Badania długo terminowe na ludziach wykazują bezpieczeństwo nawet przy dawce 2800 mg w ciągu 3 miesięcy czy 1800 mg codziennie w ciągu 142 dni.