Jak być lepszym trenerem? Opanuj sztukę komunikacji

Jak być lepszym trenerem? Opanuj sztukę komunikacji

Bycie trenerem wymaga posiadania wiedzy będącej połączeniem fizjologii wysiłkowej, anatomii i biomechaniki.

Bycie trenerem skutecznym to połączenie powyższych składowych wraz z umiejętnościami interpersonalnymi, ze szczególnym naciskiem na zdolność komunikacji.

Trenerzy są bowiem podatni na błędy poznawcze, z czego najpopularniejszym z nich jest przeświadczenie – „Jeżeli ja rozumiem ten ruch czy wskazówkę to mój klient z pewnością  też”.

Praktyka jest zgoła inna. Szczególnie odnosi się to do osób początkujących, gdzie świadomość ciała i rozumienie ruchu jest na takim poziomie, że wymaga to kierowania precyzyjnych sugestii treningowych.

Jak komunikować się z podopiecznym?

Efektywna współpraca powinna uwzględniać budowanie więzi w relacji trener-podopieczny.
Klient powinien czuć wsparcie i zaufanie co pozwoli przełożyć się na długotrwałe rezultaty.

Komunikacja z klientem powinna więc zawierać:

  • Aktywne słuchanie potrzeb swojego klienta

Pamiętaj, że każdy klient ma pewne oczekiwania względem waszej współpracy. Zwróć na to szczególną uwagę, ale nie zapominaj, aby studzić nierealne nadzieje związane z treningiem.

  • Wykaż szczere zainteresowanie, utrzymuj kontakt wzrokowy i otwartą mowę ciała

Poczucie braku zainteresowania problemem Twojego klienta to najgorsza rzecz jaką możesz mu zaoferować. Nie ma mowy o długotrwałych rezultatach bez wzajemnego poczucia zaufania.

  • Dopytuj o odczucia klienta związane z realizowanym treningiem

Zadawaj pytania odnośnie wewnętrznych odczuć związanych danych ćwiczeniem oraz całym treningiem. Analizuj co sprawia przyjemność a co buduje niepotrzebny dyskomfort, a będziesz w stanie precyzyjniej planować kolejne jednostki treningowe.

  • Tłumacz dobór ćwiczeń i podejście treningowe

Niech klient ma świadomość, że „wiesz co robisz”. Zbudujesz tym uczucie wspólnego dążenia do określonego celu. Uświadom swojego klienta, że wasze działania są logicznie zaplanowane i sensowne.

Jak poprzez precyzyjne wskazówki poprawić efektywność realizowanych ćwiczeń?

Wspierająca komunikacja z klientem pomoże zbudować Ci więź i zaufanie, natomiast efekty muszą wynikać z jakościowo realizowanych ćwiczeń.

Wiele wskazówek, mających na celu optymalizację techniki klientów, jest totalnie bezsensownych, w stylu „Pracuj pośladkami, napinaj mięśnie czworogłowe”. Wynika to bowiem z braku świadomości ciała osób początkujących.

Zamiast tego podzielimy się dziś wskazówkami, które pomogą Ci wpływać na poprawność techniki ćwiczeń Twoich  klientów.

„Odpychaj się nogami od podłoża”

Jest to jedna świetna alternatywa mająca na celu zaangażowanie dolnej części ciała. Wskazówka ta jest trafna i prosta w zrozumieniu, możliwa do implementacji zarówno w przypadku przysiadów jak i ćwiczeń na maszynach w postaci wypychania na suwnicy.

„Wyobraź sobie, że Twoja miednica to wiadro z wodą”

Nierzadko spotkasz na swojej drodze osoby z tendencją do niewłaściwej postawy. Prośba o zmianę pozycji miednicy z przodopochylenia do pozycji w kierunku tyłopochylenia prędzej zrobi niezłą sieczkę w głowie osoby początkującej.

Dlatego też wskazówka w postaci: „Wyobraź sobie, że Twoja miednica to wiaderko z wodą, z której wylewasz właśnie wodę. Spróbuj przechylić to wiaderko delikatnie do tyłu, aby woda przestała się przelewać”. Prawda, że lepiej działa na wyobraźnię?

„Odepchnij się od sztangi”

Wskazówka ta pozwoli zarówno poprawić pozycję w wyciskaniu leżąc jak również zwiększyć potencjał do generowania siły mięśniowej. Niezwykle często osoby wręcz nadmiernie skupiają się na czuciu klatki piersiowej, zaburzając tym samym mechanikę ruchu.

„Dotknij pośladkami ściany”

Nauka budowania ruchu zawiasowego w biodrze to nie lada wyzwanie na wczesnym etapie treningowym. Ustawiając swojego klienta blisko ściany i używając powyższej wskazówki, będziesz w stanie poprzez punkt odniesienia poprawić sposób realizacji ćwiczenia jakim jest wariacja martwego ciągu.

„Zgnieć łopatkami moje palce”

Retrakcja i depresja łopatek to już wręcz legendarne terminy. Trzeba przyznać, że w braku intuicyjności na pewno zajmują podium.

Odpowiedni ruch łopatek to ważny element treningu mięśni grzbietu. W przypadku nauki poszczególnych ćwiczeń warto umieścić palce pomiędzy łopatkami naszego klienta, prosząc go, aby spróbował nimi je „zmiażdżyć”. Będzie to bardziej intuicyjna wskazówka aniżeli prośba o „cofnięcie łopatek”.

PAMIĘTAJ!

Kierowanie precyzyjnych wskazówek to ważna umiejętność w pracy trenerskiej. Powyższe przykłady świetnie sprawdzą się w treningach personalnych jednak pamiętaj, że ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia i możesz tworzyć własne wskazówki.

To co kluczowe to sposób ich formowania.

Zadbaj o to, żeby dotyczyły kierowania uwagi w sposób zewnętrzny!