Plusy i minusy pracy jako trener personalny

Plusy i minusy pracy jako trener personalny

Decyzja o rozpoczęciu pracy trenera personalnego bywa nierzadko efektem ubocznym zamiłowania do treningu siłowego. Podnosisz ciężary, robisz indywidualne postępy związane z poprawą sylwetki, czujesz się coraz bardziej pewny swoich kompetencji i wtedy pojawia się myśl, aby swoje doświadczenie i wiedzę wykorzystać w pracy z klientem.

Chociaż prawdą jest, że jest to praca dla kogoś, kto pasjonuje się zdrowym trybem życia i treningiem, to należy pamiętać, że jak każda praca ma swoje plusy i minusy.

Jednym z czynników budzących wątpliwości może być stres, który towarzyszy przy każdej ważniejszej decyzji życiowej.

Oto, co musisz wiedzieć o pracy związanej z byciem certyfikowanym trenerem personalnym. Zobacz czy wszystkie korzyści płynące z tej pracy przeważają nad potencjalnymi stresorami:

1 Godziny pracy bywają niestandardowe

Początkowo może to być zaletą, ale niestandardowe godziny pracy mają również swoje wady. Po rozpoczęciu pracy będziesz mieć większą elastyczność w tworzeniu własnego harmonogramu. Początkowo będziesz musiał pracować, kiedy tylko będziesz mógł. Często oznacza to pracę wieczorami, w weekendy, a nawet o 5:00 rano.

2 Certyfikacja wiedzy

Wiele osób zakłada, że doświadczenie w treningu jest wystarczające, aby rozpocząć pracę jako trener. Chociaż z prawnego punktu widzenia nie potrzebujesz poświadczeń, to z praktycznego punktu widzenia powinieneś zdobyć ważne potwierdzenie swojej wiedzy.

Nie możesz po prostu wskoczyć do tej kariery. Ukończ program certyfikacji trenerów osobistych, zdobądź doświadczenie i wymagane kompetencje, inspiruj się ludźmi z branży, a następnie zacznij działać na własną rękę.

3 Bycie swoim własnym szefem

Istnieją dwie popularne drogi, które można obrać jako trener osobisty: być pracownikiem lub pracować dla siebie.

Wielu trenerów wchodzi do branży z nadzieją na to drugie, ale bycie własnym szefem może być stresujące. Wymaga to dużo pracy i pewnej wiedzy biznesowej odnoszącej się do marketingu.

Dodatkowa kwestia rozliczeń tworzy dodatkowe godziny pracy, których możemy nie zauważyć na pierwszy rzut oka.

Będziesz musiał zarządzać takimi sprawami jak ubezpieczenie, fakturowanie, marketing i starać się, aby Twoja lista klientów była pełna. Gdy lista pęka już w szwach, musisz zarządzać nią i swoim harmonogramem.

4 Będziesz aktywny przez wiele godzin, ale niekoniecznie w sposób, w jaki chcesz.

Trening personalny jest wymagający fizycznie. Będziesz się poruszać, ćwiczyć z klientami, zauważać ich błędy i demonstrować poprawną technikę.

Należy pamiętać, że większość tych działań jest podyktowana potrzebami klientów.

To nie jest twój trening. Będziesz musiał zarezerwować na to czas później, co może być frustrujące, nie wspominając o wyczerpaniu po całym dniu roboczym.

5 Praca z trudnymi klientami

Praca z klientami jest satysfakcjonującym procesem, ale i jednym z najtrudniejszych aspektów tej pracy. Możesz być najlepszym możliwym trenerem, edukować klienta, pomagać mu w tworzeniu celów, motywować, a on nadal może nie realizować tego, o co go prosisz.

A kiedy ci klienci nieuchronnie nie poczynią postępów lub nie osiągną swoich celów fitness, kogo należy winić? Nie zdziw się, jeśli obwinią ciebie.

Jako trener fitness musisz nauczyć się, jak pracować z trudnymi ludźmi i kiedy zakończyć relacje zawodowe. Takie sytuacje zdecydowanie mogą być stresujące.

Jak wygląda praca trenera personalnego?

Jak w przypadku każdej kariery, należy znaleźć równowagę.

Każda praca wiąże się ze stresem.

Jest on nieunikniony i nie zawsze zły.

Stres może być motywujący. Aby być szczęśliwym w wybranej przez siebie pracy, cokolwiek to jest, musisz znaleźć równowagę.

Oto niektóre z najważniejszych cech, które nie tylko pomogą ci być dobrym trenerem:

  • Zamiłowanie do treningu i zdrowych nawyków to podstawowe cechy trenera. Musisz cieszyć się światem fitness, ale także praktykować to, co głosisz.
  • Dobrzy trenerzy personalni są cierpliwi. Potrafią pracować z trudnymi klientami i nie ulegają negatywnym sugestią.
  • Trener to nierzadko swego rodzaju terapeuta, który musi potrafić wysłuchać drugą osobę. Umiejętność prawidłowej komunikacji jest kluczowa w tej branży
  • Szkolenie klientów wymaga umiejętności organizacyjnych. Jeśli zawsze jesteś niezorganizowany, zwiększa to stres związany z pracą.
  • Powinieneś być elastyczny i dobrze rozwiązywać problemy. Trenerzy muszą wprowadzać zmiany na bieżąco i dostosowywać programy, gdy ich plany nie działają.

 

Jak uniknąć wypalenia zawodowego i radzić sobie ze stresem jako trener?

Zarządzanie stresem jest ważną umiejętnością życiową, bez względu na to, czym się zajmujesz.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zarządzać stresem i uniknąć wypalenia:

  • Utrzymuj zdrowe nawyki. Oznacza to zdrowe odżywianie, wystarczającą ilość snu każdej nocy i ograniczenie spożycia alkoholu.
  • Bądź gotów, aby odmówić współpracy dla własnego zdrowia psychicznego. Niektóre relacje zawodowe sprawiają więcej kłopotów niż są warte. Zdaj sobie sprawę, że nie możesz pomóc każdemu i to nie czyni cię złym trenerem.
  • Zainwestuj w swoje umiejętności organizacyjne. Na początku kariery warto poświęcić trochę czasu na opracowanie i wdrożenie narzędzi organizacyjnych, takich jak oprogramowanie do planowania lub płatności. Gdy już to zrobisz, wiele aspektów twojego biznesu będzie działać samoczynnie.
  • Ustal godziny pracy i trzymaj się ich. Ustal godziny pracy, w których klienci mogą się do ciebie zwracać z pytaniami. Trzymaj się tych godzin.
  • Znajdź czas na relaks. Zaplanuj odpoczynek i regenerację. Wykorzystaj ten czas na zrobienie czegoś, co sprawia ci przyjemność oraz wypróbuj metod relaksacji w postaci medytacji.

Pamiętaj, że praca trenera personalnego to własny, nieprzymuszony wybór. Naucz się czerpać przyjemność z tego co robisz i pamiętaj, że jest to nie tylko Twoja praca ale i hobby.

Jeśli chcesz zostać wyjątkowym trenerem personalnym, wybierz możliwie najlepszy kurs dla siebie i podejmij decyzję, że bezwzględu na wszystko, ukończysz go.

Twoja głowa będzie Ci czasami podpowiadać: może później, to nie ten moment bla bla… Nigdy nie ma idealnego momentu.

Jednym z najbardziej rozbudowanych i najczęściej odwiedzanych kursów na trenera personalnego w roku 2023 jest kurs CSS Personal Trainer®. 

Kliknij tutaj, aby poznać kurs.