W jaki sposób owoce wspomagają odchudzanie?

W jaki sposób owoce wspomagają odchudzanie?

Pomimo, iż owoce postrzegane są jako zdrowy i pożądany składnik diety, to ciągle popularny jest pogląd, zgodnie z którym ich konsumpcja może utrudniać redukcję tkanki tłuszczowej.

Skąd się bierze lęk przed owocami?

Obiegowe przekonania wedle których owoce utrudniać mogą redukcję tkanki tłuszczowej mają iście anegdotyczne podłoże. Otóż najprawdopodobniej lęk przed owocami bierze się z tego, że są słodkie i z tego, że zawierają cukry proste takie jak glukoza i fruktoza. Jak powszechnie wiadomo cukrów tych należy unikać w toku pracy nad sylwetką. Faktycznie produkty zasobne w cukry proste mogą nie być przyjazne dla sylwetki, ale raczej tylko wtedy gdy są wysoko przetworzone i wysokoenergetyczne. Za przykład grupy produktów tego typu mogą posłużyć słodycze. Podstawowy problem ze słodyczami polega na tym, że ich gęstość energetyczna jest wysoka (na jednostkę masy przypada spora dawka energii),  a gęstość odżywcza – niska (na każdą dostarczoną kilokalorię przypada niewielka dawka składników nieenergetycznych takich jak witaminy czy składniki mineralne). Poza tym „oszukują” one mechanizmy kontroli łaknienia, w efekcie można je jeść niemalże bez końca przekraczając drastycznie potrzeby kaloryczne ustroju. Tyle, że właściwości owoców są zgoła inne.

Pomimo, iż owoce postrzegane są jako zdrowy i pożądany składnik diety, to ciągle popularny jest pogląd, zgodnie z którym ich konsumpcja może utrudniać redukcję tkanki tłuszczowej.
Co istotne, przekonanie to nie ma wsparcia w literaturze naukowej, a wręcz istnieją przesłanki by uważać, że włączenie owoców do menu może być wręcz korzystne z punktu widzenia efektywnego odchudzania.

Interesujące walory owoców

W przeciwieństwie do produktów takich jak ciastka, batoniki czy czekoladki, owoce charakteryzują się niską gęstością energetyczną i wysoką – odżywczą.
Są więc zaprzeczeniem słodyczy dostępnych w sklepach.
Dzięki powyższym walorom, nawet jeśli zjemy ich dużo – dostarczymy względnie niewielką ilość kalorii, a zarazem – całkiem sporo witamin, składników mineralnych, a także flawonoidów, które posiadają właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i które mogą korzystnie wpływać na parametry metaboliczne takie jak wrażliwość insulinową.
Poza tym owoce nie zaburzają działania mechanizmów kontroli łaknienia.
Mało kto jest w stanie przy jednym podejściu dostarczyć za pomocą owoców np. 1000kcal – no chyba, że rzeczywiście jego układ hormonalny jest dosyć mocno rozregulowany, jednakże nie mówimy tutaj o skrajnościach.

Przykładowo, żeby tego dokonać potrzeba byłoby zjeść 2kg jabłek, przy czym mowa tutaj o częściach jadalnych, czyli pomijając elementy zwane „ogryzkiem”. Gdybyśmy chcieli dostarczyć taką ilość energii w postaci truskawek trzeba byłoby zjeść ich od 3 do 4kg!

Dla porównania 1000kcal to ledwie 3 kawałki sernika wiedeńskiego (łącznie 300g). Nie trzeba być wytrawnym dietetykiem, że o ile zjedzenie 4kg truskawek na raz to nie lada wyczyn, o tyle trzy kawałki serniczkaka zmieszczą się nawet po sycącym obiedzie prawda?

Podsumowanie

Owoce stanowić mogą cenny element diety – również wtedy, gdy celem jest redukcja tkanki tłuszczowej. Związane jest to z ich wysoką gęstością odżywczą i niską – energetyczną. Fakt, że owoce są słodkie czyni z nich znakomitą alternatywę dla konwencjonalnych słodkości pomagając zmniejszyć ryzyko podjadania produktów takich jak batoniki, ciastka czy inne im podobne.

Sprawdź Ebook: Skuteczne odchudzanie